3c62af94e7ebbc9f1783c279e3e75c8b
Կիստան իրենից ներկայացնում է հեղուկով լցված խոռոչավոր գոյացություն։ Կիստան առաջանում է տրավմաների և ատամի թերի բուժման հետևանքով կամ բուժման բացակայության դեպքում։ Այն ունի սուր և խրոնիկ փուլեր; Խրոնիկ պրոցեսի ընթացքում պացիենտը գանգատներ չի նշում և շատ դեպքերում կիստան հայտնաբերվում է հարևան ատամները ռենտգենաբանորեն հետազոտելու ժամանակ։ Իսկ սուր պրոցեսի կարող է վերածվել օրգանիզմի իմունիտետի ընկճման կամ իֆեկցիաների թափանցման ժամանակ։
Կիստան բուժելու կա երկու տարբերակ․ կոնսերվատիվ և վիրաբուժական։ Եթե գոյացության չափը արդեն մեծ է, դիմում ենք վիրաբուժական մեթոդին։Կիստան կարող է հանգեցնի մինչև անգամ ատամի կորստի։ Կոնսերվատիվ բուժման դեպքում անհրաժեշտ է կատարել ատամի արմատախողովակների բուժում կամ վերաբուժում, կատարել դեղորայքային թերապիա։
Գերկոմպլեկտային ատամներ
Գերկոմպլեկտային ատամները կամ հիպերդենտիան ատամների ավելորդ քանակն է բերանի խոռոչում։ Նորմայում երեխաներն ուենն 20 ատամ, իսկ մեծահասակները 32 ատամ։ Գերկոմպլեկտային ատամներ հիմնականում լինում են ժանիքները և կտրիչները։ Նման պաթոլոգիան վատ է անդրադառնում մշտական ատամների ձևավորման և ծկթման ժամանակ։
Բուժում։ Պետք է հեռացնել գերկոմպլեկտ ատամները, որպեսզի պացիենտը ունենա ճիշտ կծվածք և առողջ ատամնաշար։